Sesja nr III

UCHWAŁA Nr III/45/02 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 30 grudnia 2002 r. sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2003r.

UCHWAŁA Nr III/45/02
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE 
z dnia 30 grudnia 2002 r.


sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2003r.

Na podstawie art, 18 ust.2, pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z 2002 r. Nr 23, poz. 220, nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984) oraz art. 41 ust. 2 ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 Nr 147, poz. 1231) Rada Miejska w Gryfinie uchwala co następuje:

§ 1 Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu ustala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 r., który stanowi  załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§2 Traci moc uchwała Nr XXXVT/471/01 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 15 listopada 2001 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2002 rok.

§4 Realizację programu powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

§5 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 01.01.2003 r.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

Jan Ragan

 

Uzasadnienie

Zgodnie z Art. 41 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi realizacja zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych prowadzona jest w postaci gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalonego corocznie przez radę gminy.

 

Załącznik Nr l
do uchwały III/45/02
Rady Miejskiej w Gryfinie
z dnia 30 grudnia 2002r.

Załącznik Nr l do uchwały Nr III/45/02 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2002r.


Gminny Program  Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.

Alkohol jest uznawany w cywilizowanych krajach jako produkt spożywczy, obecny w życiu społecznym. W żadnym państwie nie prowadzi się walki z alkoholem. Większość ludzi korzysta z alkoholu w sposób rozsądny i powściągliwy, jednak w części przypadków alkohol jest nadużywany, co powoduje w sposób nieuchronny dużą ilość szkód i zagrożeń. Wielkość tych szkód jest związana z rozmiarami i stylem konsumpcji napojów alkoholowych, ale zależy również od skuteczności i zasięgu działań profilaktycznych i naprawczych.

Cechą charakterystyczną polskiego modelu rozwiązywania problemów alkoholowych jest decentralizacja działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i przeniesienie kompetencji z nim związanych na szczebel samorządu gminnego.

W myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku organy jednostek samorządu terytorialnego są zobowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów z zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy. Do zadań własnych gmin należy więc prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. W szczególności zadania te obejmują:

  1. Zwiększanie dostępności  pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej  dla osób uzależnionych od alkoholu.

  2. Udzielanie  rodzinom,  w  których  występują  problemy  alkoholowe,  pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.                
  3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży.
  4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
  5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. I3! i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

 

Cel  programu

Podstawowymi celami programu jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych, zmniejszenie rozmiarów tych, które aktualnie występują oraz ulepszenie sposobów ich rozwiązywania.

W związku z powyższym Rada Miejska w Gryfinie ustala na 2003 rok następujące kierunki działań:

I.   W zakresie zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:

  1. Prowadzenie dodatkowych zajęć terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu oraz zajęć w programie after care (po zakończeniu leczenia) w Poradni Odwykowej i Klubie Abstynenta „Feniks" w Gryfinie.
  2. Partycypacja w kosztach związanych z organizacją Poradni Odwykowej w Gryfinie.
  3. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych dla pielęgniarek i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie stosowania w praktyce lekarskiej metody wczesnego rozpoznawania i szybkiej interwencji wobec pacjentów nadużywających alkoholu.
  4. Wdrażanie nowoczesnych metod terapeutycznych.

II.   W  zakresie  udzielania  rodzinom,  w  których  występują  problemy  alkoholowe i przemoc, pomocy psychospołecznej i prawnej:

  1. Finansowanie zajęć terapeutycznych dla osób współuzależnionych (dzieci i dorosłych) w Poradni Odwykowej w Gryfinie.
  2. Szkolenie pracowników tzw.  „pierwszego kontaktu środowiskowego" w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zjawiskom przemocy w rodzinie.
  3. Prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego oraz telefonicznych konsultacji specjalistycznych (psycholog, prawnik, lekarz).
  4. Organizowanie i finansowanie świetlic środowiskowych i świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Finansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy terapeutycznej dla kadry zatrudnionej w świetlicach. Doposażenie świetlic w pomoce i sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć.
  5. Finansowe wspieranie półkolonii letnich i zimowych oraz obozów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych.

III  W zakresie prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży:

  1. Organizowanie i finansowanie szkolnych programów profilaktycznych, takich jak: „Trzy koła", profilaktyka uzależnień w szkole humanistycznej", „Zanim spróbujesz", "Pomóż mi", „Spójrz inaczej", „Spójrz inaczej na agresję" i innych.
  2. Udział w ogólnopolskich kampaniach medialnych. Systematyczne prowadzenie edukacji społeczności lokalnej na tematy związane z profilaktyką problemów alkoholowych oraz organizowanie kampanii edukacyjnych z wykorzystaniem ulotek, broszur i materiałów o tematyce alkoholowej.
  3. Inicjowanie i wspieranie różnorodnych form kształcenia w dziedzinie profilaktyki dla pedagogów szkolnych, nauczycieli i wychowawców.
  4. Tworzenie bazy do działalności profilaktycznej wśród dzieci i młodzieży:
    • finansowanie    trwałych    osiedlowych    rozwiązań    w    zakresie    urządzeń sportowych i rekreacyjnych,
    • wspieranie form spędzania wolnego czasu oraz zajęć pozalekcyjnych.
  5. Współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu prowadzenia akcji profilaktycznych mających na celu promocję zdrowia i propagowania trzeźwych obyczajów. 
  6. Organizowanie wsparcia osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom, które ze względu na swoją sytuacje życiową nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych w okresie zimowym.
  7. Organizowanie konkursów i wystaw z zakresu profilaktyki alkoholowej.
  8. Organizowanie badań, sondaży i opinii pozwalających ocenić aktualny stan problemów alkoholowych.

IV. W zakresie wspomagania działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych:

  1. Wspieranie materialne, edukacyjne, lokalowe i osobowe organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji pracujących na rzecz przeciwdziałania problemom alkoholowym.

V. W zakresie przestrzegania zasad wydawania i cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz kontrolowanie przestrzegania zasad obrotu tymi napojami:

  1. Prowadzenie kampanii  informacyjnych służących zapoznaniu  mieszkańców miasta i gminy z regulacjami dotyczącymi problematyki alkoholowej.
  2. Organizowanie szkoleń dla sprzedawców napojów alkoholowych.
  3. Wydawanie opinii w sprawie wydania i cofania zezwolenia na sprzedaż tych napojów.
  4. Podejmowanie działań kontrolnych w stosunku do podmiotów handlujących alkoholem.
  5. Występowanie do organów ścigania i sądów w sprawach związanych z łamaniem  ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Do inicjowania i podejmowania działań służących realizacji zadań zawartych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz do podejmowania czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego powołana jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Rada Miejska ustala zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

  1. za udział w posiedzeniach całej Komisji ustala się dietę w wysokości diety sołtysa biorącego udział w sesji Rady Miejskiej
  2. za udział w pracach zespołów roboczych Komisji ustala się dietę w wysokości  diety sołtysa biorącego udział w sesji Rady Miejskiej

Oczekiwane korzyści z realizacji Programu

  1. zmniejszenie nowych przypadków uzależnienia od alkoholu,
  2. zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu przez dzieci i młodzież,
  3. zmniejszenie śmiertelności i degradacji psychofizycznej osób uzależnionych od alkoholu,
  4. zmniejszenie wydatków na opiekę zdrowotną,
  5. zwiększenie efektywności w pracy zawodowej,
  6. ogólna poprawa kondycji psychofizycznej i moralnej społeczności gminy oraz zwiększenie
  7. stabilności i bezpieczeństwa środowiska rodzinnego,
  8. zmniejszenie wydatków na pomoc społeczną i wymiar sprawiedliwości,
  9. poprawa zasobów materialnych gospodarstw domowych,
  10. zmniejszenie ilości uszkodzeń i urazów związanych z wypadkami przy pracy \ w domu,
  11. zwiększenie wiedzy społeczności gminy o problematyce uzależnienia od alkoholu, współuzależnienia, leczenia odwykowego oraz przemocy w rodzinie,
  12. zmniejszenie ilości i dolegliwości zaburzeń życia rodzinnego, w tym przemocy zaniedbań z powodu nadużywania alkoholu,
  13. zmniejszenie udziału nietrzeźwości wśród przyczyn naruszenia prawa i porządku publicznego,
  14. spadek spożycia alkoholu przez społeczność gminy.

Z uwagi na rozległy zasięg problemów alkoholowych, realne rezultaty może przynieść zaangażowanie się w działania profilaktyczne i naprawcze szerokiego kręgu instytucji, stowarzyszeń, osób fizycznych i innych podmiotów zainteresowanych w osiągnięciu celów Programu.

Gryfino, grudzień 2002 r.

Uzasadnienie

Zgodnie z Art. 41 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi realizacja zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych prowadzona jest w postaci gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalonego corocznie przez radę gminy.

BURMISTRZ MIASTA I GMINY GRYFINO
Inż. HENRYK  PIŁAT