Gatunki obce – IGO

INWAZYJNE GATUNKI OBCE - IGO

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku, gospodarce lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenia populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów. W stosunku do wszystkich gatunków obcych został wprowadzony zakaz ich wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku. Zakazane jest m.in. wypuszczanie egzotycznych zwierząt do środowiska czy sadzenie roślin gatunków obcych w naturalnym ekosystemie.

Sposób postępowania z inwazyjnymi gatunkami obcymi określa ustawa z dnia 11 sierpnia 2021r. o gatunkach obcych (Dz. U. z 2023 poz. 1589), która wdraża unijne rozporządzenie nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (Dz.U.UE.L. 317 z 04.11.2014, str. 35, z późn. zm.).

Zgłoszenie występowania IGO w środowisku

Zgodnie z art.15 wspomnianej ustawy każdy, kto stwierdzi w środowisku obecność IGO, czyli inwazyjnego gatunku obcego stwarzającego zagrożenie dla Unii Europejskiej (UE) czy dla Polski, niezwłocznie zgłasza ten fakt wójtowi (burmistrzowi albo prezydentowi miasta), właściwemu ze względu na miejsce bytowania IGO w środowisku.

Zgłoszenie zawierać powinno:

  • imię i nazwisko bądź nazwę zgłaszającego, jego adres lub siedzibę, adres poczty elektronicznej albo numer telefonu;
  • nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla UE bądź dla Polski;
  • liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
  • miejsce i datę stwierdzenia obecności IGO w środowisku;
  • fotografię potwierdzającą obecność IGO w środowisku, w przypadku gdy została wykonana.

Zgłoszenia dokonuje się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej albo elektronicznej,  w szczególności na elektroniczną skrzynkę podawczą lub za pomocą poczty elektronicznej.  Wójt (burmistrz albo prezydent miasta) dokonuje weryfikacji formalnej zgłoszenia,  a w przypadku, gdy zawiera ono braki formalne – wzywa zgłaszającego do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Zgłoszenie pozostawia się bez rozpoznania, jeśli nie zostało uzupełnione albo dotyczy stwierdzenia obecności tego samego IGO i w tym miejscu, co już wpisany gatunek do Rejestru inwazyjnych gatunków obcych (RIGO).

Szersze informacje, w tym także lista inwazyjnych gatunków obcych oraz wzór zgłoszenia IGO do gminy dostępne są w Karcie Informacyjnej na stronie BIP Urzędu Miasta i Gminy  w Gryfinie pod linkiem https://www.bip.gryfino.pl/chapter_111928.asp

sporządziła: Janina Major

Z up. Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Z-ca Burmistrza Tomasz Miler