Sesja rozpoczęła się o godz. 9oo i trwała do godz. 1420.
Obecni wszyscy radni.
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1.
Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:
- Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat,
- Z-ca Burmistrza Eugeniusz Kuduk,
- Sekretarz Miasta i Gminy Beata Kryszkowska,
- Skarbnik Miasta i Gminy Jolanta Staruk,
- Sołtysi wg listy obecności - załącznik nr 2.
- Zaproszeni goście wg listy obecności - załącznik nr 3.
Ad. I. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
ppkt.1
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz Powitał radnych oraz zaproszonych gości. Stwierdził prawomocność obrad, gdyż na stan Rady 21, w sesji uczestniczyli wszyscy radni.
Poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie wraz z zawiadomieniem o sesji - załącznik nr 4.
W porządku obrad wprowadzono następujące zmiany:
1/ w pkt. VI. wprowadzono DRUKI od Nr 2/XVIII do Nr 2-4/XVIII.
Wszystkie Komisje Rady otrzymały materiał.
2/ pkt. XVI. otrzymał brzmienie: Podjęcie uchwał w sprawie:
- stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego - DRUK Nr 12/XVIII
- stanowiska Komisji Rady,
- dyskusja,
- podjęcie uchwały.
- apelu do Wojewody Zachodniopomorskiego.
3/ wprowadzono jako pkt. XVII. Zmiana Uchwały Nr XVI/240/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Gryfino na 2004 rok - DRUK Nr 13/XVIII.
Projekt uchwały omówiły wszystkie Komisje Rady.
4/ wprowadzono jako pkt. XVIII. Wprowadzenie zmian w statucie Biblioteki Publicznej w Gryfinie - DRUK Nr 14/XVIII.
Projekt uchwały omówiły wszystkie Komisje Rady.
5/ wprowadzono jako pkt. XIX. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Rady - DRUK Nr 15/XVIII.
6/ wprowadzono jako pkt XX. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia zadań Powiatu Gryfińskiego dotyczących dróg - DRUK Nr 16/XVIII.
Projekt uchwały radni otrzymali przed sesją.
Nową wersję porządku obrad radni otrzymali na piśmie przed rozpoczęciem sesji - załącznik nr 5.
ppkt.2
Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem protokołu z XVII sesji.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem protokołu głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z XVII sesji przyjęto jednogłośnie.
Następnie poinformował, że rezygnację z członkostwa w Klubie Radnych SLD – PLD złożyli radni: p. Janusz Skrzypiński i p. Jan Kozłowski. Obecnie będą pracowali w Radzie Miejskiej w Gryfinie jako radni niezależni.
Ad.II. Informacja Burmistrza o pracach podejmowanych w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady.
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat przedstawił informację o pracach podejmowanych w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady. Informacja zawarta jest w załączniku nr 6.
Ponadto poinformował, że :
- zastanawia się na uruchomieniem przewozów osobowych samochodami BUS na trasie Pniewo, a osiedlem „Południe” w Gryfinie, cmentarzem, CW „Laguna”, sklepem INTERMARSCHE. Uważa, że taka komunikacja jest potrzebna. Uruchomienie jej zależeć będzie od zapotrzebowania mieszkańców na taką usługę. Podczas wstępnych rozmów okazało się, że opłata za przejazd obojętnie do którego przystanku wynosiła by 2 zł,
- okres międzysesyjny był bardzo trudny, bo trwały przygotowania do uroczystej sesji, która odbędzie się 1 marca br., - trwają również przygotowania do obchodów DNI GRYFINA w okresie od 1 do 3 maja br.
Pomiędzy Starostwem Powiatowym, a Gminą trwa współpraca nad wspólnym zorganizowaniem obchodów. W tych dniach nastąpi otwarcie granicy Gryfino – Mescherin dla samochodów osobowych,
- w dniu wczorajszym w Starostwie Powiatowym odbyła się sesja, na której podjęto uchwały w sprawie szpitala w Gryfinie. Zespół, który został powołany w gminie ma zakończyć prace do 15 marca br. Potem przedstawione będą Radzie warunki dot. przejęcia szpitala przez gminę oraz informacja o dalszym funkcjonowaniu.
Być może w marcu br. zwołana będzie sesja nadzwyczajna nt. szpitala, - prowadzone są rozmowy z Dyrekcją Dróg Krajowych nt. wspólnej inwestycji i modernizacji ulic: Flisaczej, Bolesława Chrobrego, Łużyckiej w Gryfinie. W najbliższym czasie odbędzie się narada w tej sprawie. Zakończenie robót powinno nastąpić okresie 2 - 3 lat,
- w miesiącu wrześniu br. wyburzony zostanie budynek gastronomiczny na Placu Księcia Barnima I w Gryfinie,
- planowane jest wyprowadzenie dwóch rodzin z budynku przy ul Łużyckiej w Gryfinie, w którym obecnie mieści się Rejonowy Urząd Pracy. Po wyprowadzeniu rodzin lokal przeznaczony zostanie do sprzedaży lub do zamiany za inne mienie Powiatu,
- gmina otrzyma 13 mieszkań w budynku po byłym hotelu „Pod Platanem” oraz 7 mieszkań po modernizacji budynku w Wełtyniu. W wyniku tego wykwaterowane zostaną rodziny z budynku przy 1 Maja 9 w Gryfinie, a opuszczony budynek zostanie wyburzony,
- bardzo zły jest stan chodników wzdłuż ulicy Rapackiego i przy końcu ul. Kościelnej w Gryfinie. Wobec powyższego prowadzone są rozmowy z Powiatem. Gmina chce pokryć 50% wartości zadania. Jeżeli Powiat nie będzie w stanie pokryć pozostałej części, to gmina gotowa jest poczekać na zapłatę do przyszłego roku,
- nadal aktualna jest budowa domków bungalowych przy CW „Laguna”. Firma z Danii pobrała wszystkie niezbędne materiały potrzebne do projektowania domków. Prawdopodobnie pod koniec marca br. prowadzone będą prace nad podpisaniem umowy na wykonanie zadania,
- od 1 maja br. ma być wprowadzony w budownictwie podatek VAT w wysokości 22%.
Zanim zostanie wprowadzony w/w podatek należy wykonać wszystkie możliwe zadania, dobrze by było, gdyby radni wyrazili zgodę na dalsze kontynuowanie prac remontowych w Gimnazjum w Gryfinie. Prace prowadzone w okresie zimowym są tańsze, bo nie ma dużego rynku pracy. W tym roku wykonano by kompletny remont wewnątrz Gimnazjum. Na przyszły rok należy zaplanować ze środków zewnętrznych modernizację boiska.
Ad. III. Zgłaszanie wniosków Komisji Rady.
Wniosków Komisji nie zgłoszono.
Ad.IV. Zgłaszanie interpelacji i zapytań radnych.
Interpelacje i zapytania radnych zgłosili:
Radny Mieczysław Sawaryn
379/XVIII/04 - mieszkańcy ulic Armii Krajowej i Artyleryjskiej w Gryfinie otrzymali informację, że będą zobowiązani do płacenia opłat adiacenckich. Opłaty będą wynosiły od 2 tys. zł do kilku tysięcy. Dla przeciętnej rodziny są to bardzo wysokie kwoty. Na zgromadzenie takiej kwoty potrzebny jest długi okres czasu. Chciałbym dowiedzieć się, czy mieszkańcy tych ulic z odpowiednio wcześniejszym wyprzedzeniem otrzymali informację w tej sprawie? Jak będzie rozwiązany ww. problem?
Radny Antoni Rak
380/XVIII/04 - wpłynęło do mnie pismo od mieszkańców wsi Żórawie i Szczawno z prośbą pomoc finansową na przeprowadzenie remontu dróg w tych miejscowościach.- załącznik nr 7. ( strona_1 strona_2 )
381/XVIII/04 - zbliża się termin uroczystej sesji, a w niektórych punktach naszego miasta jest bardzo brudno. Przykładem tego jest plac przed budynkiem hotelu „Pod Platanem”. Leży tam pełno śmieci i zgarniętych liści. Następnym takim miejscem jest skarpa kolejowa. Należy jak najszybciej uporządkować wskazane tereny.
382/XVIII/04 - do tej pory na skrzyżowaniu ulic Hugo Kołłątaja i Pomorskiej w Gryfinie nie usunięto znaku zakazu skrętu w prawo, tj. w ulicę Hugo Kołłątaja. W imieniu kierowców domagam się usunięcia znaku zakazu.
383/XVIII/04 - park w Gryfinie nazwaliśmy im. Stanisławy Siarkiewicz. Do dnia dzisiejszego nie zmieniono tablicy z nazwą parku. Należy jak najszybciej zmienić tablicę z nazwą parku.
384/XVIII/04 - gmina Gryfino wspólnie z PUK powinni zakupić windę do opuszczania trumien do grobu. W innych miastach już dawno zakupiono takie urządzenie. Proszę o zajęcie się sprawą.
Radny Kazimierz Fischbach
385/XVIII/04 - w imieniu mieszkańców Gryfina proszę o uruchomienie pociągu odjeżdżającego o godz. 9 00 z Gryfina do Szczecina - załącznik nr 8. ( strona_1 strona_2 strona_3 strona_4 )
Radny Jan Ragan
386/XVIII/04 - wpływają do mnie wnioski wyborców w sprawie poprawy komunikacji w Gryfinie. Chciałbym dowiedzieć się co będzie z budową obwodnicy, na którą mieszkańcy oczekują już od kilkunastu lat? W ostatnim czasie Pan Burmistrz w gazecie „7 DNI Gryfina” przeprowadził sondaż, na co należy przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży PEC. Wypowiedzi były różne. Chcę poinformować, że załoga Zespołu Elektrowni Dolna Odra oczekuje, że w jak najszybszym czasie zostanie wybudowana obwodnica. Jadąc rano do pracy lub wracając z niej o godz. 15 00, przy najmniejszej kolizji następuje całkowita blokada ulicy Łużyckiej. Obecnie w godzinach szczytu z Elektrowni Dolna Odra do Gryfina jedzie się pół godziny. Dlatego też załoga Elektrowni uważa, że przynajmniej część pieniędzy ze sprzedaży PEC należy przeznaczyć na budowę obwodnicy. Pozostałe środki na budowę obwodnicy powinny pochodzić ze środków unijnych. Proszę, aby p. Burmistrz w miarę możliwości określił termin realizacji tego zadania. Czy wykonano już dokumentację? Chodzi mi o odcinek od skrzyżowania w Pniewie do wyjazdu przy wodociągach w kierunku Czepina. Taką informację należy podać do publicznej wiadomości w tygodniku „7 DNI Gryfina”.
Radny Czesław Kapusta
387/XVIII/04 - mieszkańcy Wirowa i Wełtynia pytają, czy w roku bieżącym wykonany będzie projekt na budowę kanalizacji ścieków w tych miejscowościach. Wykonanie zadania odwlekane jest już kilka lat. Sprawa jest bardzo pilna i należy ją jak najszybciej rozwiązać.
388/XVIII/04 - na jakim etapie jest rozwiązanie sprawy dotyczącej odprowadzania ścieków z Drzenina?
Radna Krystyna Gazdecka
389/XVIII/04 - 17 marca 2003 r. otrzymałam odpowiedź na moją interpelację dot. zamontowania progów spowalniających na ul. Słowiańskiej w Gryfinie. odpowiedzi poinformowano mnie, że sprawę skierowano do zarządcy drogi, tj. Powiatowego Zarządu Dróg, który z kolei przekazał sprawę do zaopiniowania Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Staroście Gryfińskim. Po uzyskaniu stanowiska od zarządcy dróg miałam być poinformowana o podjętych działaniach. Do tej pory nie otrzymałam informacji, że przy tej ulicy nie można zamontować progów spowalniających, a są one bardzo potrzebne. Proszę o zajęcie się sprawą.
390/XVIII/04 - wnioskuję o wykonanie w miarę możliwości chodnika przynajmniej po jednej stronie ul. Słowiańskiej w Gryfinie. Jest to droga wąska, na której odbywa się duży ruch, a z żadnej strony drogi nie ma chodnika.
391/XVIII/04 - w ubiegłym roku zgłosiłam interpelację w sprawie zagospodarowania placów przy ulicach: Słowiańska – Targowa i Słowiańska - Garbarska w Gryfinie z przeznaczeniem na parkingi samochodowe. Wiem, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren ten przewidziany jest pod usługi komercyjne. Rozumiem, że zapleczem parkingowym dla tego rejonu jest teren, na którym obecnie stoją garaże blaszane. Jednak zanim dojdzie do wykorzystania terenów zgodnie z ich przeznaczeniem można je wykorzystać jako parkingi. Wystarczy tylko wyrównać teren i określić miejsca, na których mogą parkować samochody. Proszę o zajęcie się sprawą.
Radny Marek Sanecki
392/XVIII/04 - w ubiegłym roku zatrudniono architekta do spraw zieleni w naszym mieście. Jednak do tej pory nie widać żadnych efektów jego pracy. Chciałbym wiedzieć, czy wypracowano koncepcję odnośnie zieleni w naszym mieście? Czy zatrudniony architekt jeszcze pracuje? Czy będą kontynuowane prace w tym zakresie? Niedługo rozpocznie się wiosna, która jest najlepszym okresem do prowadzenia prac związanych z zielenią.
393/XVIII/04 - w okresie zimy miały być wycięte wszystkie topole w okolicy stadionu. Zima się kończy, a topole nadal rosną. Dlaczego do tej pory nie wykonano zadania?
394/XVIII/04 - na moją wcześniejszą interpelację w sprawie sprzątania ścieżki rowerowej otrzymałem odpowiedź, że będzie sprzątana raz w tygodniu. Obecnie ścieżka rowerowa w ogóle nie jest sprzątana. Kiedy będzie sprzątana ścieżka?
Radna Magdalena Chmura
395/XVIII/04 - światła zamontowane przy przejściu dla pieszych na ul. Łużyckiej, przy Szkole Specjalnej w Gryfinie nie zdają egzaminu. Za krótko świeci się zielone światło. Kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle. Proszę o zamontowanie tam świateł na przycisk.
396/XVIII/04 - ponawiam interpelację o zamontowanie progów spowalniających na ulicach Energetyków, Kościelnej, Bałtyckiej w Gryfinie.
Radny Zdzisław Kmieciak
397/XVIII/04 - w ostatnim czasie należało w Czepinie wymienić zawór przed licznikiem przy jednej z posesji. Okazało się, że zasuwy, które powinny znajdować się przy posesjach znajdują się pod polbrukiem, którym wyłożono chodniki. Podczas remontu drogi mówiłem o tym inspektorowi nadzoru, ale moje uwagi zostały zlekceważone. Taka sama sytuacja jest przy mojej posesji. Podczas awarii zaworu trzeba było odciąć od wody całe Czepino, by dokonać jego wymiany. Bardzo proszę, by inspektor nadzoru zainteresował się sprawą, gdyż taka sytuacja ma miejsce przy kilku posesjach.
398/XVIII/04 - w Czepinie na gruntach ornych p. Siwka stoi woda. Grunty te znajdują się po prawej stronie przed przejazdem kolejowym. Stojąca woda uniemożliwia rozpoczęcie orki na polu. Prawdopodobnie w tym rejonie doszło do uszkodzenia rury odprowadzającej wodę z drogi głównej. Proszę o zajęcie się sprawą.
399/XVIII/04 - należy oczyścić ze śmieci staw znajdujący się w Gryfinie w okolicy Młodzieżowego Domu Kultury. Obecnie staw ten jest bardzo zanieczyszczony.
400/XVIII/04 - proszę o wykonanie przecinki drzew na odcinku od Czepina do końca Żabnicy.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz
401/XVIII/04 - wpłynęło do mnie pismo od mieszkańców z ul. Czechosłowackiej w Gryfinie,w którym proszą p. Burmistrza o podjęcie działań mających na celu wybudowanie w tym rejonie kanalizacji oraz pomoc przy budowie sieci gazociągu. Pod pismem podpisało się około 50 osób.
Radny Zdzisław Kmieciak
402/XVIII/04 - otrzymałem informację, że pomieszczenie po byłej piekarni w Czepinie będzie przeznaczone na mieszkania socjalne. Czy nie można przyspieszyć tego zadania?
Radny Kazimierz Płonka
403/XVIII/04 - p. Burmistrz poinformował, że droga w Szczawnie będzie wyremontowana doraźnie. Bardzo proszę o jak najszybsze wyremontowanie tej drogi. Obecnie jest ona w bardzo złym stanie, a ruch na drodze coraz większy. Jest to około 1,5 km odcinek drogi.
Radny Antoni Rak
404/XVIII/04 - dworzec PKP jest wizytówką naszego miasta, a stan jego jest opłakany. Brudne jest torowisko, tunel i całe otoczenie dworca. Zbliżamy się do obchodów 750 – lecia Gryfina. Dlatego też proszę, aby w jak najszybszym terminie uporządkowany został teren całego dworca PKP i przystanku PKS.
Radny Zdzisław Kmieciak
405/XVIII/04 - bardzo proszę o ponowne wystąpienie do Dyrekcji Dróg Krajowych w sprawie ustawienia lustra na drodze w Czepinie. Minęło już dwa miesiące od czasu zgłoszenia sprawy, ale do tej pory nie zamontowano lustra.
Ad.V. Wybór wiceprzewodniczącego Rady - DRUK Nr 1/XVIII.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz poprosił o zgłaszanie kandydatur na wiceprzewodniczącego Rady.
Radny Zdzisław Kmieciak - w imieniu radnych klubu SLD i PLD zgłaszam kandydaturę radnego Artura Nycza.
Radny Artur Nycz wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz poprosił o zgłaszanie kandydatur do komisji skrutacyjnej.
Do komisji skrutacyjnej zgłoszono radnych:
- Magdalenę Chmurę,
- Jana Bieleckiego,
- Józefa Gutkowskiego.
W/w radni wyrazili zgodę na kandydowanie do komisji skrutacyjnej.
Przewodniczący Rady przeprowadził jawne głosowanie nad przyjęciem komisji skrutacyjnej w zaproponowanym składzie.
W wyniku jawnego głosowania na stan Rady 21 radnych i obecnych na sesji 21 radnych,
w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem Komisji Skrutacyjnej w przedstawionym składzie głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że skład komisji skrutacyjnej przyjęto jednogłośnie.
Komisja Skrutacyjna przystąpiła do wykonywania swoich czynności.
W wyniku tajnego głosowania wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej wybrany został radny Artur Nycz, który otrzymał 17 głosów „za”, 1 głos „przeciw” i 1 głos „wstrzymujący się”.
Protokół w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego Rady odczytała Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej radna Magdalena Chmura.
Protokół stanowi załącznik nr 9.
Radny Artur Nycz podziękował za zaufanie i wybranie na wiceprzewodniczącego Rady. Poinformował, że w związku z powyższym składa rezygnację z Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów, Rolnictwa i Aktywności Gospodarczej.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz odczytał uchwałę w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego Rady.
Uchwała nr XVIII/254/04 stanowi załącznik nr 10.
Ad.VI. Nadanie honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina.
Wnioski w sprawie nadania honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina radni otrzymali na piśmie wraz z zawiadomieniem o sesji - załączniki nr 11, 12, 13, 14, 15.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisjido w/w wniosków.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - Komisja Rewizyjna wnioskuje o odłożenie projektów uchwał w sprawie nadania honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina do szczegółowego przedyskutowania na posiedzeniach Klubów oraz na posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej i przedstawienie powyższej sprawy na kolejnej sesji. Jednocześnie Komisja wnioskuje o przedyskutowanie obowiązującego regulaminu i naniesienie stosownych poprawek przed przyjęciem do porządku obrad uchwał o nadanie honorowego Obywatelstwa.
Swój wniosek Komisja uzasadnia tym, że sprawa nadawania Obywatelstwa Miasta Gryfina jest sprawą wyjątkowej wagi, dotyczy szczególnych przypadków i zasług na rzecz ziemi gryfińskiej i jej obywateli.
Pozostałe Komisje pozytywnie zaopiniowały wszystkie wnioski.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina Dziekanowi księdzu kanonikowi Bronisławowi Kozłowskiemu.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady
Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie nadania honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/255/04 stanowi załącznik nr 17.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - wpłynęło do mnie pismo od Posła RP p. Wojciecha Długoborskiego w sprawie wycofania jego kandydatury - załącznik nr 18.
Radny Mieczysław Sawaryn - chcę sprostować nieścisłość, która znalazła się w tym oświadczeniu. Klub radnych PO PiS nie przyjmował żadnej dyscypliny w kwestii głosowania nad wnioskiem o przyznanie honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina dla p. Wojciecha Długoborskiego. Uważamy jednak, że sprawy dot. honorowego Obywatelstwa powinny być przemyślane. Wcześniej należy je przedyskutować z wszystkimi radnymi. W takich sprawach nie powinno dochodzić starć politycznych na sesji. Uważamy, że p. Wojciech Długoborski za swój 12-letni okres pracy na rzecz gminy Gryfino otrzymywał stosowne wynagrodzenie. Wydaję się nam, że honorowe Obywatelstwo miasta jest dla osób szczególnie zasłużonych w sprawach związanych z polityka społeczną oraz działaniem charytatywnym.
Radny Artur Nycz - wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa podpisało 14 radnych. Wydaje mi się, że w tej sprawie nie powinny być zgłaszane stanowiska klubów. Powinna być wyrażona wola radnych. Uważam, że były Burmistrz p. Wojciech Długoborski jest jedną z osób szczególnie zasłużonych dla Gryfina. Jego działalność widać w każdym miejscu naszej gminy. Zasłużył więc na tytuł honorowego Obywatela.
Radny Antoni Rak - byłem wnioskodawcą o nadanie honorowego Obywatelstwa dla p. Michała Bigusa, p. Romana Kucharskiego i p. Bartłomieja Bolechowskiego. Bardzo proszę o wycofanie z porządku obrad dzisiejszej sesji projektów uchwał dot. tych osób. Do sprawy należy wrócić w innym terminie. Może to być w czasie związanym z obchodami Dni Wojska Polskiego, 3 Maja lub Świętem Niepodległości. Zostało to uzgodnione z osobami zainteresowanymi.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - wobec powyższego projekty uchwał w w/w sprawie wycofane są z porządku obrad dzisiejszej sesji.
Ad.VII. Przyjęcie Programu Pomocy dla Przedsiębiorców w Gminie Gryfino.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady
Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Pomocy dla Przedsiębiorców w Gminie Gryfino przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/256/04 stanowi załącznik nr 19.
Ad.VIII. Odwołanie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały. Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie odwołania kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/257/04 stanowi załącznik nr 20.
Ad.IX. Powołanie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały. Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie powołania kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/258/04 stanowi załącznik nr 21.
Ad.X. Odwołanie zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie. W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Przewodniczący Rady Rady stwierdził, że uchwałę w sprawi odwołania zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/259/04 stanowi załącznik nr 22.
Ad.XI. Powołanie zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 19 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawi powołania zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfinie przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/260/04 stanowi załącznik nr 23.
Ad.XII. Powołanie Rady Sportu oraz określenie zasad, trybu i zakresu jej funkcjonowania.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - Komisja Planowania Przestrzennego, Gospodarki Komunalnej , Inwestycji i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w w/w sprawie. Komisja Rewizyjna nie zajęła stanowiska. Natomiast dwie Komisje Rady, tj.: Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Budżetu, Finansów, Rolnictwa i Aktywności Gospodarczej wnioskują o wycofanie w/w projektu uchwały z porządku obrad sesji. Wnioskują do Burmistrza Miasta i Gminy o zwołanie w dzień wolny od pracy publicznej debaty nt. „Wizji rozwoju sportu”, na której będzie możliwość dyskutowania z przedstawicielami klubów sportowych.
Kto z radnych jest za przyjęciem w/w wniosku.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 18 radnych. Za przyjęciem wniosku głosowało 10 radnych, przy 5 głosach przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek przyjęto większością głosów. Projekt uchwały w w/w sprawie stanowi załącznik nr 24.
Ad.XIII. Zmiany budżetu gminy na 2004 r. - DRUK Nr 9/XVIII.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - tylko Komisja Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Komisja Rewizyjna wnioskuje o podjęcie spraw związanych z funkcjonowaniem Gimnazjum w zakresie poprawy bezpieczeństwa, racjonalizacji nauczania i zapobiegania przestępstw w szczególności związanych z handlem i zażywaniem narkotyków. Pozostałe Komisje nie zajęły stanowiska.
Radna Magdalena Chmura - p. Burmistrz w swoim sprawozdaniu powiedział, że jeżeli chodzi o sprawy budowlane, to od 1 maja br. podatek VAT będzie wynosił 22%. W projekcie uchwały dotyczącym zmian budżetu gminy na 2004 rok przenosi się środki finansowe zaplanowane wcześniej na remonty komunalnych zasobów mieszkaniowych. Jest to kwota 300 tys. zł. Jestem członkiem Komisji Mieszkaniowej i wiem, że problem dotyczący remontu mieszkań komunalnych jest bardzo duży. Czy nie można było przesunąć pieniędzy z innego działu? W dniu dzisiejszym widzieliśmy jak pięknie wyremontowano aulę. Czy przed rozpoczęciem remontu wykonano kosztorys, z którego wynika ile będzie kosztowało wykonanie całego zadania? Czy zgodnie z prawem wykonano remont auli? Po raz kolejny Rada stawiana jest przed faktem dokonanym. Najpierw wykonano zadanie, a dopiero dzisiaj przedstawia się Radzie projekt uchwały w sprawie przeznaczenia pieniędzy na wykonane już zadanie.
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - rozumiem troskę radnej p. Magdaleny Chmury. Do dnia dzisiejszego na remont w Gimnazjum nie wydano więcej środków finansowych niż zaplanowano w budżecie. Ponadto chcę przypomnieć, że Rada upoważniła Burmistrza do zaciągnięcia w ciągu roku zobowiązania w wysokości 2 mln złotych. Nie chciałem zaciągać zobowiązania w banku i płacić odsetek. Ponadto prace w budynku „Pod Platanem” są na takim etapie, że płatności z rozdziału, o którym mówiła radna nastąpią w późniejszym terminie. Proponuję więc chwilowo przenieść z tego rozdziału środki finansowe w kwocie 300 tys. zł na remont Gimnazjum. Jestem pewny, że budżet będzie wykonany z nadwyżką. W miesiącu kwietniu br. PUK wpłaci do kasy gminy pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Wówczas na powrót do działu na remonty komunalnych zasobów mieszkaniowych przywrócona zostanie kwota 300 tys. zł z nadwyżki budżetowej. Mam nadzieję, że w ciągu trwania roku budżetowego jeszcze raz zasilimy konto przeznaczone na remonty budynków komunalnych. Jest to tylko chwilowa pożyczka.
Radna Magdalena Chmura - po raz kolejny pytam, czy my działamy zgodnie z prawem? Chciała bym wiedzieć, ile dokładnie zaplanowano środków finansowych na remont Gimnazjum, a ile musimy dołożyć?
Skarbnik Miasta i Gminy Jolanta Staruk - zaplanowano kwotę 460.000 zł. Do tej pory wydatkowano 255.900 zł. W uchwale budżetowej z dnia 30 grudnia 2003 r. w § 15 istnieje zapis upoważniający Burmistrza do samodzielnego zaciągania w roku budżetowym zobowiązań oraz spłat zaciągniętych zobowiązań do wysokości 2 mln zł.”. Wynika z tego, że prawo nie zostało złamane. Zobowiązania, które zaciągnięto wobec wykonawców robót nie są jeszcze zapłacone.
Radna Magdalena Chmura - wynika z tego, że prace zostały wykonane, a teraz oczekuje się, że radni zatwierdzą środki finansowe na zapłatę.
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - jeżeli Rada nie zatwierdzi środków finansowych na ten cel, to nie zrobimy przeniesienia pomiędzy działami, a na zapłatę zobowiązania zaciągniemy kredyt w wysokości 300 tys. zł. Uważam jednak, że jeżeli istnieje możliwość przesunięć między rozdziałami, to nie powinniśmy zaciągać w banku oprocentowanego kredytu. Według mnie wszystko jest zgodne z prawem.
Radny Artur Nycz poprosił o ogłoszenie 10 – minutowej przerwy na spotkanie się klubu radnych SLD-PLD.
Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutową przerwę.
Po wznowieniu obrad głos zabrali:
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - podczas dyskusji o sprawach budżetowych chcę poinformować, że obecnie nasza gmina posiada znaczne kwoty na lokatach bankowych. Takiej sytuacji finansowej na początek roku budżetowego w naszej gminie nie było od dawna. Pomimo tego, że z własnych środków wypłaciliśmy dla całej oświaty tzw. „trzynastkę”, to na rachunku bieżącym gminy jest około 4,5 mln zł. Subwencję za wypłaconą „trzynastkę” dopiero otrzymamy.
Radna Magdalena Chmura - na remont Gimnazjum zaplanowano 460 tys. zł. W dniu dzisiejszym dodatkowo przeznacza się na ten cel 600 tys. zł. Czy sporządzono kosztorys, z którego wynika ile będzie kosztowało wykonanie całego zadania w Gimnazjum?
Skarbnik Miasta i Gminy Jolanta Staruk - zgodnie ze sporządzonym kosztorysem całkowity koszt remontu auli i korytarzy w Gimnazjum wyniesie około 800 tys. zł. Remont rozpoczęto już w 2003 roku.
Radna Magdalena Chmura - wobec tego nie rozumiem po co chcemy przekazać jeszcze kwotę 600 tys. zł. W sumie będzie to 1.060 tys. zł.
Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Aktywizacji Gospodarczej i Inwestycji Krystyna Klimek - w ubiegłym roku przeprowadzono przetarg na wykonanie w gimnazjum podłóg w korytarzach, na sanitariaty oraz szatnię. Roboty przeszły z roku ubiegłego na rok bieżący. Obecnie w stosunku do wcześniej zaplanowanych środków finansowych jest 200 tys. zł. wolnych środków. A więc 200 tys. zł plus 600 tys. zł daje kwotę 800 tys. zł.
Radna Magdalena Chmura - proszę, aby Radca Prawny wyjaśnił, czy można podejmować zobowiązania bez wcześniejszej zgody Rady, szczególnie na zadania inwestycyjne o tak dużym zakresie?
Radca Prawny Krzysztof Judek - moim zdaniem, przy tak dużym budżecie gminy nie jest to przekroczenie.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 15 radnych, przy 6 głosach wstrzymujących się. Głosów przeciwnych nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r. przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/261/04 stanowi załącznik nr 25
Ad.XIV. Podjęcie uchwały w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Zachodniopomorskiego stwierdzającym nieważność uchwały Nr XVI/230/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2003 r.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w związk u z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Zachodniopomorskiego stwierdzającym nieważność uchwały Nr XVI/230/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2003 r. przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/262/04 stanowi załącznik nr 26.
Ad.XV. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Gryfino.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały. Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie zmiany Statutu Gminy Gryfino przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/263/04 stanowi załącznik nr 27.
Ad.XVI. Podjęcie uchwał w sprawie:
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do projektów uchwał ujętych w tym punkcie.. Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekty uchwał w sprawie: 1/ stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Radny Mieczysław Sawaryn - w tym przypadku można tylko wyrazić ubolewanie, że sprawy związane z demokratycznymi wyborami do Rady Miast i Gmin są rozstrzygane politycznie. W niektórych województwach Wojewodowie uznają, że gospodarowanie na użytkowaniu wieczystym, czyli na ograniczonym prawie własności nie narusza tej ustawy. Z drugiej strony Rząd wypowiada się, że błyskawicznie zmieni ten przepis, który jest pomyłką legislacyjną. Natomiast Wojewoda Zachodniopomorski na zasadzie targów politycznych dokonuje różnego rodzaju manipulacji. Klub PO i PiS jest zdecydowanie przeciwny takim działaniom.
Radny Artur Nycz - nie zauważyłem targów politycznych. Do sprawy nie należy mieszać Wojewody oraz polityki. To prawda, że w takich sprawach są diametralnie różne rozstrzygnięcia prawne. Prawdą jest, że jest to bubel legislacyjny. Mamy w tej sprawie rozbieżne opinie prawne.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - w czasopiśmie „Wspólnota” ukazał się artykuł, w którym określono jak należy zachować się w takim przypadku. W związku z powyższym przygotowaliśmy do Wojewody apel w w/w sprawie. Treść apelu radni otrzymali na piśmie na posiedzeniach Komisji Rady.
Następnie przeprowadził głosowanie nad projektem uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały nie głosował nikt z radnych, przy 14 głosach przeciwnych i 6 głosach wstrzymujących się.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego nie została przyjęta. Projekt uchwały w w/w sprawie stanowi załącznik nr 28. apelu do Wojewody Zachodniopomorskiego.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało20 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie apelu do Wojewody Zachodniopomorskiego przyjęto jednogłośnie. Uchwała nr XVIII/264/04 stanowi załącznik nr 29.
Ad.XVII. Zmiana Uchwały Nr XVI/240/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Gryfino na 2004 rok.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/240/03 Rady Miejskiej
w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Gryfino
na 2004 rok przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/265/04 stanowi załącznik nr 30.
Ad.XVIII. Wprowadzenie zmian w statucie Biblioteki Publicznej w Gryfinie.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały.
Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - dwie Komisje Rady, tj.: Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Budżetu, Finansów, Rolnictwa i Aktywności Gospodarczej wnioskują o umieszczenie w § 11 Statutu Biblioteki Publicznej w Gryfinie zapisu, że wyłonienie Dyrektora następuje w drodze konkursu
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - zapis w projekcie uchwały jest zgodny z ustawą. Uważam, że nie należy wprowadzać zapisu, iż wyłonienie Dyrektora następuje tylko i wyłącznie w drodze konkursu.
Radny Artur Nycz - członkom Komisji Budżetu, Finansów, Rolnictwa i Aktywności Gospodarczej chodziło o to, by stało się zasadą wyłanianie w drodze konkursu dyrektorów oraz naczelników.
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - zapis w ustawie nie wyklucza konkursu.
Radny Mieczysław Sawaryn - za politykę kadrową odpowiada Burmistrz i decyduje, kto będzie pracował na danym stanowisku.
Radna Janina Nikitińska - Komisja Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego wycofuje swój wniosek w w/w sprawie.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 18 radnych, przy 2 głosach wstrzymujących się. Głosów przeciwnych nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie wprowadzenie zmian w statucie Biblioteki Publicznej w Gryfinie przyjęto większością głosów.
Uchwała nr XVIII/266/04 stanowi załącznik nr 31.
Ad.XIX. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Rady.
Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili stanowiska swoich Komisji do w/w projektu uchwały. Stanowiska Komisji zawarte są w załączniku nr 16.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 18 radnych, przy 2 głosach wstrzymujących się. Głosów przeciwnych nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Rady przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/267/04 stanowi załącznik nr 32.
Radny Artur Nycz - wnioskuję, aby Przewodniczącym Komisji Budżetu, Finansów, Rolnictwa i Aktywności Gospodarczej został radny Jan Ragan.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - czy radny Jan Ragan wyraża zgodę na kandydowanie?
Radny Jan Ragan - tak wyrażam zgodę.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - kto z radnych jest za przyjęciem w/w wniosku.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem wniosku głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek przyjęto jednogłośnie. Następnie przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie. W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Rady przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/268/04 stanowi załącznik nr 33.
Ad.XX. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia zadań Powiatu Gryfińskiego dotyczących dróg .
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 21 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie przejęcia zadań Powiatu Gryfińskiego dotyczących dróg przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/269/04 stanowi załącznik nr 34.
Ad.XXI. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych zgłoszone w pkt. IV.
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat.
Ad.379/XVIII/04 - z mieszkańcami ul. Artyleryjskiej w Gryfinie uzgodniliśmy, że po wyliczeniu wszystkich opłat adiacenckich zorganizujemy w marcuspotkanie z zainteresowanymi i wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Ad.380/XVIII/04 - przystępujemy do budowy kanalizacji w miejscowościach: Żórawki i Pniewo. W ciągu dwóch miesięcy powinniśmy rozpocząć budowę gazociągu w Pniewie. Nie ma sensu robić nakładki asfaltowej przed budową sieci kanalizacyjnej. Po zakończeniu tego zadania wykonamy dokumentację na budowę dróg w miejscowościach, o których mowa w interpelacji. Jeżeli chodzi o Szczawno, to jest to droga powiatowa. Po rozmowie z p. Dziok dowiedzieliśmy się, że w tym roku doraźnie naprawione będą ubytki na drodze. Powiat nie uwzględnił w swoim planie remontu tej drogi.
Ad.381/XVIII/04 - pracownicy interwencyjni z PUK przystąpili do porządkowania skarpy kolejowej.
Ad.382/XVIII/04 - cały czas trwają negocjacje z Dyrekcją Dróg Krajowych o przywrócenie znaku pozwalającego na skręt w prawo, tj. z ulicy Pomorskiej w ulicę Hugo Kołłątaja w Gryfinie. Otrzymujemy odpowiedź negatywną.
Ad.383/XVIII/04 - jeżeli chodzi o zmianę tablicy z nazwą parku, to faktycznie jest to niedopatrzenie urzędników. Już na drugi dzień po podjęciu uchwały przez Radę należało zdjąć starą tablicę. Sprawa zostanie załatwiona w trybie natychmiastowym.
Ad.384/XVIII/04 - wykonano już przetarg na zakup urządzenia, o którym mowa w interpelacji. W ciągu najbliższych dwóch tygodni urządzenie będziejuż w PUK.
Ad.386/XVIII/04 - na budowę obwodnicy nie ma wykonanej dokumentacji. Nie wykupiono terenów pod budowę obwodnicy. Jest to zadanie Dyrekcji Dróg Krajowych. Obecnie DDK zainteresowana jest budową drogi szybkiego ruchu od autostrady zjazd w kierunku Gardna. Nie mogę obiecać, że nastąpi szybka realizacja budowy obwodnicy, bo są to bardzo duże koszty. Dlatego kładę duży nacisk na szybkąmodernizację ulic: Bolesława Chrobrego, Flisaczą i Łużycką. Jest to realne do wykonania w ciągu najbliższych trzech lat.
Ad.387/XVIII/04 - po wykonaniu kanalizacji w Pniewie i Żórawkach następnym zadaniem będzie wykonanie kanalizacji w Wełtyniu i Wirowie. Przygotowujemy się do prac projektowych. Wystąpiliśmy z wnioskiem o fundusze unijne na to zadanie. Chcemy jak najszybciej je wykonać.
Ad.388/XVIII/04 - w Drzeninie sytuacja jest tragiczna. Przystępujemy do projektowania kanalizacji łączącej Drzenin z Gardnem. W tym roku będziemy chcieli wykonać to zadanie.
Ad.389/XVIII/04 - po wykonaniu chodnika przy ul. Słowiańskiej w Gryfinie zastanowimy się nad zamontowaniem progów spowalniających.
Ad.390/XVIII/04 - zrobię wszystko, by w tym roku wybudowano chodnik przy ulicy Słowiańskiej w Gryfinie.
Ad.391/XVIII/04 - teren, o którym mowa w interpelacji młodzież wykorzystuje do gryw piłkę. Nie wiem, czy jest sens ponosić koszty na wykonanie parkingu. Kierowcy i tak parkują tam samochody.
Ad.392/XVIII/04 - w ubiegłym roku zatrudniliśmy w ramach prac interwencyjnych panią architekt. W tym roku również będzie zatrudniona w ramach prac interwencyjnych. W roku ubiegłym opracowała projekty zagospodarowania zielenią skwerów miejskich. Na wiosnę przystąpimy do realizacji projektów.
Ad.393/XVIII/04 - wydaliśmy zezwolenia dla Fundacji CW Laguna na wycięcie topoli w okolicy stadionu. Deklarowaliśmy swoją pomoc przy wycięciu topoli, ale nie skorzystano z niej.
Ad.394/XVIII/04 - na sesji obecny jest pracownik z PUK. Słyszał treść interpelacji. Gdy tylko zniknie śnieg ścieżka rowerowa będzie posprzątana.
Ad.395/XVIII/04 - zastrzeżenia, o których mówi radna były zgłaszane do Dyrekcji Dróg Krajowych. Dyrekcja twierdzi, że jest to najbardziej nowoczesna sygnalizacja świetlna. Ponownie wystąpimy o wydłużenie czasu dla zielonego światła.
Ad.396/XVIII/04 - otrzymaliśmy negatywną odpowiedź w sprawie zamontowania progów spowalniających przy ulicach, o których mowa w interpelacji. Pismo jest do wglądu.
Ad.397/XVIII/04 - zabrukowanie zasuw pod chodnikiem nie można nazwać inaczej jak wielka głupotą. Teraz trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty na odkrycie zasuw.
Ad.398/XVIII/04 - zainteresujemy się sprawą, o której mowa w interpelacji.
Ad.401/XVIII/04 - mam nadzieję, że w przyszłym roku wykonany zostanie gazociąg na ul. Czechosłowackiej w Gryfinie. W najbliższym czasie gmina wykupi przepompownię od Fundacji. Wówczas można będzie zająć się budową kanalizacji przy tej ulicy.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - mieszkańcy ul. Czechosłowackiej wyrazili kiedyś chęć współpracy przy wykonywaniu zadania, o którym mowa w interpelacji. Należało zorganizować spotkanie z mieszkańcami, na którym wypowiedzą się, czy nadal chcą uczestniczyć w realizacji zadania.
Radna Magdalena Chmura - jestem po dwóch rozmowach z p. Burmistrzem w tej sprawie. W rozmowie uczestniczyli również przedstawiciele ul. Czechosłowackiej. Nie ma potrzeby ponownie organizować spotkania. Cieszę się, że p. Burmistrz obiecał wykonać zadanie w przyszłym roku.
Ad.402/XVIII/04 - nie można przyspieszyć zadania, o którym mowa w interpelacji. Obecnie gmina przeznaczyła sporo środków finansowych na mieszkania. Wykupujemy trzynaście mieszkań w budynku ”Pod Platanem”. Podjęliśmy również decyzję o modernizacji budynku w Wełtyniu, w którym kiedyś mieściła się sala kinowa. Powstanie tam siedem mieszkań. W tym roku wykonamy dokumentację na modernizację piekarni w Czepinie. Realizacja zadania nastąpi w roku 2005.
Ad.403/XVIII/04 - jest to droga powiatowa. O sprawie będę rozmawiał z p. Starostą. Być może doraźnie włączymy się w remont drogi.
Ad.XXII. Wolne wnioski i zakończenie obrad.
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - proszę, aby sołtysi po zakończonej sesji zostali na spotkanie. W spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele z Dyrekcji Dróg Powiatowych i Wojewódzkich. Sołtysi będą mieli możliwość wypowiedzi na temat stanu dróg w naszej gminie.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - proponuję, aby Rada zajęła stanowisko w formie apelu odnośnie sytuacji mającej obecnie miejsce w Zespole Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Docierają do mnie sygnały, że pracownicy Elektrowni nie wiedzą jakie faktycznie działania podjął Rząd w sprawie prywatyzacji. Jest to sprawa bardzo ważna dla naszego regionu. Dlatego uważam, że jako Rada powinniśmy zająć stanowisko w tej sprawie. Prowadzone prace mające na celu połączenie tej firmy z innymi powinny być prowadzone z rozwagą i rozsądkiem. Proszę, aby Radca
Prawny p. Krzysztof Judek przygotował treść apelu, a Rada przyjmie go w formie uchwały.
Wobec powyższego ogłaszam 15 – minutową przerwę.
Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady zapoznał radnych z treścią apelu.
Radny Mieczysław Sawaryn - osobiście popieram działania Posła RP p. Wojciecha Długoborskiego w tej sprawie. Jednak w treści apelu wymieniono tylko jednego Posła, a nie doceniono działań podejmowanych przez innych. Tak nie powinno być. Jutro do Gryfina przyjeżdża przedstawiciel Platformy Obywatelskiej Poseł RP p. Krzysztof Zaremba. Będzie również rozmawiał w tej sprawie w Elektrowni Dolna Odra.
Uważam, że w treści apelu nie należy wymieniać żadnego nazwiska, albo należy wymienić
jeszcze Posłów: p.Krzysztofa Zarembę oraz p. Jacka Sauka z PiS, którzy również zaangażowali się w tę sprawę. Pomysł na dokapitalizowanie spółek węglowych akcjami Zespołu Elektrowni Dolna Odra wyszedł z Rządu, między innymi od p. Jacka Piechoty. Należy to mieć na uwadze.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - proponuję uzupełnić zapis o nazwiska tych parlamentarzystów, którzy są zaangażowani w sprawę. Nie należy jednak przesadzać z zasługami.
Radna Magdalena Chmura - nie wiemy jaki jest stosunek Pana Posła Zaremby do sprawy. Wszyscy natomiast wiedzą jaki jest stosunek Pana Posła Wojciecha Długoborskiego. Pisała o tym prasa.
Radny Maciej Szabałkin - wiemy jaki jest stosunek p. Zaremby. Wystarczy przeczytać prasę i posłuchać radia. Zgadzam się z propozycją radnego Mieczysława Sawaryna. Albo wymieniamy imiennie wszystkich, albo należy napisać ogólnie, że są to parlamentarzyści z województwa zachodniopomorskiego. Nikt wówczas nie będzie czuł się pokrzywdzony.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - proponuję, aby wszystkie kluby radnych spotkali się w przerwie obrad i wspólnie ustalili stanowisko w tej sprawie. Po ustaleniu wspólnego stanowiska Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w w/w sprawie.
W wyniku jawnego głosowania, na stan Rady 21 i obecnych na sesji 21 radnych, w głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych. Głosów przeciwnych, ani wstrzymujących się nie było. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwałę w sprawie apelu do Prezesa Rady Ministrów RP przyjęto jednogłośnie.
Uchwała nr XVIII/270/04 stanowi załącznik nr 35.
Radny Artur Nycz - klub radnych SLD PLD uważa, że Poseł RP p. Wojciech Długoborski w szczególny sposób zasłużył się sprawie. Jako Rada powinniśmy przygotować mu podziękowanie.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - chcę poinformować, że w związku z wyborem mnie na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie złożyłem rezygnację z pełnionych funkcji, tj.: prezesa OSP Radziszewo, prezesa Zarządu Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesa LKS „Odrzanka” Radziszewo. Ponadto przypominam, że 30 kwietnia br. upływa termin składania oświadczeń majątkowych przez radnych. Proszę, by dokumenty były wypełnione czytelnie, a w pustych rubrykach należy wpisać „nie dotyczy”. W dniu 10 marca br. w godzinach od 1400 do 1700 w budynku Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się szkolenie na które zapraszam wszystkich radnych oraz sołtysów. W szkoleniu mogą wziąć również udział osoby zainteresowane tematyką Szkolenie prowadzone będzie przez Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Pomerania”. Obejmie swoim zakresem zagadnienia dotyczące polityki regionalnej Unii Europejskiej, istoty i metodyki funkcjonowania funduszy strukturalnych oraz inicjatyw wspólnotowych, a także dokumentów stanowiących bazę programową funkcjonowania pomocy strukturalnej w Polsce.
Radny Marek Sanecki - uchwała w sprawie pomocy dla przedsiębiorców miała być podjęta w grudniu 2003 r. Jednak z powodu braku konsultacji z przedstawicielami podmiotów działających na naszym terenie podjęcie uchwały przełożono na później. Na posiedzeniach Komisji nie mieliśmy materiału dot. konsultacji. Stanowisko w tej sprawie otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym. Jest ono pozytywne, ale zawiera też zastrzeżenia. Dlatego chciałbym zgłosić wniosek w tej sprawie.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - sprawa została już zamknięta. Do projektu uchwały wprowadzono taki zapis, na który pozwalają przepisy.
Radny Marek Sanecki - uważam, że przy planowaniu podatków i opłat lokalnych na przyszły rok należy zmniejszyć opłaty. Wówczas będą płacili je wszyscy, a nie tak jak jest obecnie, że część osób płaci, a dla części są umarzane.
Przewodniczący Rady Zenon Trzepacz - 1 marca br. odbędzie się uroczysta sesja. Sesja rozpocznie się mszą świętą o godz. 1300. Zapraszam wszystkich na mszę. Ponieważ nikt więcej nie zabierał głosu Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad wyczerpano w całości i zamknął posiedzenie. Integralną część protokołu stanowią załączniki:
- Lista obecności radnych - załącznik nr 1,
- Lista obecności sołtysów - załącznik nr 2,
- Lista zaproszonych gości - załącznik nr 3,
- Porządek obrad /I wersja/ - załącznik nr 4,
- Porządek obrad /II wersja/ - załącznik nr 5,
- Informacja Burmistrza o pracach podejmowanych w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady - załącznik nr 6,
- Interpelacje radnych - załączniki nr 7 i 8,
- Protokół w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego Rady - załącznik nr 9,
- Uchwała Nr XVIII/254/04 - załącznik nr 10,
- Wnioski w sprawie nadania honorowego Obywatelstwa Miasta Gryfina - załączniki nr 11, 12, 13, 14, 15,
- Stanowiska Komisji Rady - załącznik nr 16,
- Uchwała Nr XVIII/255/04 - załącznik nr 17,
- Pismo w sprawie wycofania kandydatury - załącznik nr 18,
- Uchwała Nr XVIII/256/04 - załącznik nr 19,
- Uchwała Nr XVIII/257/04 - załącznik nr 20
- Uchwała Nr XVIII/258/04 - załącznik nr 21,
- Uchwała Nr XVIII/259/04 - załącznik nr 22,
- Uchwała Nr XVIII/260/04 - załącznik nr 23,
- Projekt uchwały w sprawie powołania Rady Sportu oraz określenia zasad, trybu i zakresu jej funkcjonowania - załącznik nr 24,
- Uchwała Nr XVIII/261/04 - załącznik nr 25,
- Uchwała Nr XVIII/262/04 - załącznik nr 26,
- Uchwała Nr XVIII/263/04 - załącznik nr 27,
- Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego - załącznik nr 28,
- Uchwała Nr XVIII/264/04 - załącznik nr 29,
- Uchwała Nr XVIII/265/04 - załącznik nr 30,
- Uchwała Nr XVIII/266/04 - załącznik nr 31,
- Uchwała Nr XVIII/267/04 - załącznik nr 32,
- Uchwała Nr XVIII/268/04 - załącznik nr 33,
- Uchwała Nr XVIII/269/04 - załącznik nr 34,
- Uchwała Nr XVIII/270/04 - załącznik nr 35.
PRZEWODNICZĄCY RADY
Zenon Trzepacz
Protokółowała
Inspektor
Czesława Juszkiewicz