UCHWAŁA NR XXXIX/376/17
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 7 września 2017 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków finansowych Gminy Gryfino przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 poz. 446, poz. 1579, poz. 1948; z 2017r. poz. 730, poz. 935) oraz art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017r. poz. 519, poz. 785, poz. 898, poz. 1089) uchwala się, co następuje:
§ 1.1. Określa się zasady i tryb postępowania w sprawie dofinansowania kosztów związanych z realizacją zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarski wodnej, kryteriów wyboru inwestycji do finansowania, trybu postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczania.
-
Środki finansowe przeznaczone na udzielenie dotacji pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych za przekroczenia lub naruszenia wymogów korzystania ze środowiska w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska. Ich wysokość na dany rok będzie określała uchwała budżetowa.
-
Dofinansowanie polega na udzieleniu dotacji celowej, w formie refundacji części poniesionych kosztów realizacji zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
-
Dotacja musi być wykorzystana w tym samym roku budżetowym, w którym została przyznana.
§ 2.1. Dotacja może być przyznana na dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanej wyłącznie na terenie Gminy Gryfino.
-
Dotacja celowa może być udzielona:
-
osobom fizycznym,
-
wspólnotom mieszkaniowym,
-
osobom prawnym,
-
przedsiębiorcom,
-
jednostkom sektora finansów publicznych będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
-
Dotacja może być przyznana na dofinansowanie realizacji następujących zadań:
-
zakup przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, w szczególności na nieruchomościach położonych w obszarze aglomeracji Gminy Gryfino, wyznaczonej stosowną uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, na nieruchomościach poza wyznaczoną aglomeracją; których lokalizacja nie koliduje z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
-
zakup kotła (gazowego, olejowego, elektrycznego, na biomasę/pellet, na opał stały – wyłącznie niskoemisyjny kocioł retortowy, bez dodatkowego rusztu), z przeznaczeniem na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.
§ 3.1. Warunkiem uzyskania dotacji na dofinansowanie kosztów zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarski wodnej jest:
-
złożenie wniosku o przyznanie dotacji wraz z wymaganymi dokumentami,
-
podpisanie umowy dotacji,
-
wykonanie zadania w terminie do 30 listopada danego roku, w którym zawarta została umowa dotacji,
-
kontrola potwierdzająca poprawność zrealizowania zadania, zgodnie z treścią umowy dotacji, przeprowadzona przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.
-
Umowy o dofinansowanie zadań, o których mowa w § 2 ust. 3, podpisywane będą z wnioskodawcami w kolejności składanych wniosków wraz z wymaganymi dokumentami, pod warunkiem ich pozytywnego zweryfikowania pod względem merytorycznym i formalnym, do wysokości środków przeznaczonych w budżecie na ten cel.
§ 4.1. Podstawą wydatkowania środków w ramach dotacji jest umowa zawarta pomiędzy ubiegającym się o przyznanie dotacji, a Gminą Gryfino.
-
Umowa, o której mowa w ust. 1 określa w szczególności:
-
oznaczenie stron umowy;
-
cel dotacji, w tym szczegółowy opis zadania oraz termin jego wykonania;
-
wysokość dotacji przeznaczonej na dofinansowanie zadania oraz termin i tryb płatności;
-
termin wykorzystania dotacji;
-
tryb kontroli wykonania zadania;
-
termin i sposób rozliczenia dotacji;
-
inne warunki ustalone przez strony.
§ 5.1. W danym roku budżetowym może być udzielona jedna dotacja na jedno wybrane zadanie, o którym mowa w § 2 ust. 3, na rzecz danej nieruchomości.
-
Ponowne uzyskanie dotacji na tożsame zadanie jest możliwe nie wcześniej, niż po upływie 10 lat od daty przyznania wcześniejszej dotacji.
§ 6. Kwotę dofinansowania ustala się w zależności od rodzaju zadania i odpowiednio wysokość przyznawanej dotacji nie może przekroczyć:
-
50 % wartości zakupu urządzeń, lecz nie więcej niż 4.000,00 złotych (cztery tysiące złotych), w przypadku budowy biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków;
-
50 % wartości zakupu urządzeń, lecz nie więcej niż 2.000,00 zł, w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków;
-
50 % wartości urządzenia, lecz nie więcej niż 3.000,00 zł (trzy tysiące złotych), w przypadku zakupu nowego kotła (gazowego, olejowego, elektrycznego, na biomasę/pellet, na opał stały – wyłącznie niskoemisyjny kocioł retortowy, bez dodatkowego rusztu), z przeznaczeniem na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.
§ 7.1. Koszty poniesione przed podpisaniem umowy dotacji nie podlegają dofinansowaniu.
-
W ramach udzielanej dotacji niekwalifikowane są koszty, w szczególności:
-
wykonania prac projektowych, uzyskania wymaganych prawem pozwoleń i decyzji administracyjnych, odbiorów technicznych, transportu i montażu urządzeń, zakupu dodatkowego wyposażenia, zakupu i montażu instalacji wewnętrznej oraz eksploatacji urządzeń, wykonania podłączenia do zewnętrznej sieci gazowej lub elektrycznej itp.;
-
modernizacji istniejącego już ogrzewania niskoemisyjnego (proekologicznego);
-
zakupu i montażu przenośnych urządzeń grzewczych, niezwiązanych trwale z obiektem budowlanym.
§ 8.1. Wniosek o udzielenie dotacji składa się wyłącznie na piśmie na właściwym druku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Wzory druków stanowią załączniki do niniejszej uchwały, przy czym załącznik nr 1 przeznaczony jest dla podmiotów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2-5 oraz załącznik nr 2 przeznaczony jest dla podmiotów wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 1 uchwały.
-
Wnioskodawcy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2-5 uchwały występujący o przyznanie dotacji zobowiązani są do przedłożenia wraz z wnioskiem odpowiednio następujących dokumentów:
-
oświadczenie, że wyboru wykonawcy usług lub dostawcy towaru dokonają zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. W przypadku zamówienia wyłączonego spod stosowania przepisów Prawo zamówień publicznych – oświadczenia, w którym należy wskazać podstawę zwolnienia;
-
oświadczenie o zaliczeniu bądź niezaliczeniu podatku VAT w koszty;
-
oświadczenie o zabezpieczeniu środków finansowych na wykonanie zadania;
-
kopia odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
-
oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na której realizowane ma być zadanie;
-
kopie projektów technicznych urządzeń lub instalacji;
-
kopie warunków technicznych;
-
kosztorys lub kalkulacja kosztów zadania;
-
kopie certyfikatu zgodności urządzeń CE lub zgodności z polską normą;
-
karty katalogowe urządzeń;
-
kopie zgłoszenia robót budowlanych lub pozwolenia na budowę – jeżeli wymagają tego przepisy odrębne.
-
Wnioskodawca będący przedsiębiorcą, ubiegający się o udzielenie dotacji stanowiącej pomoc de minimis, zobowiązany jest dodatkowo do dostarczenia wraz z wnioskiem:
-
wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
-
informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
-
Wnioskodawca ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest dodatkowo do dostarczenia wraz z wnioskiem:
-
wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
-
informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810);
-
Wnioskodawcy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 uchwały występujący o przyznanie dotacji zobowiązani są do przedłożenia wraz z wnioskiem odpowiednio następujących dokumentów:
-
oświadczenie wnioskodawcy o prawie do dysponowania nieruchomością na której realizowane ma być zadanie;
-
oświadczenie wnioskodawcy o zabezpieczeniu środków finansowych na wykonanie zadania;
-
kopie projektów technicznych urządzeń lub instalacji;
-
kopie warunków technicznych;
-
kosztorys lub kalkulacja kosztów zadania;
-
kopie certyfikatu zgodności urządzeń CE lub zgodności z polską normą;
-
karty katalogowe urządzeń;
-
kopie zgłoszenia robót budowlanych lub pozwolenia na budowę – jeżeli wymagają tego przepisy odrębne.
-
Wniosek o przyznanie dotacji wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, bądź przesłać drogą elektroniczną poprzez platformę e-PUAP, w terminie do 30 sierpnia roku poprzedzającego rok budżetowy realizacji zadania, z zastrzeżeniem, iż w odniesieniu do roku 2017 termin ten ulega wydłużeniu do 31 stycznia 2018r.
-
Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 6 będą stanowiły pulę wniosków rezerwowych, których przyjęcie do realizacji będzie uzależnione od posiadanych wolnych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
-
W przypadku wniosków złożonych i wymagających uzupełnienia lub wyjaśnienia, wnioskodawcy będą wzywani do dostarczenia brakujących dokumentów lub złożenia stosownych wyjaśnień w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania. Po tym terminie wnioski będą rozpatrywane odmownie.
-
Wnioski pozytywnie zweryfikowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie zostaną wpisane na listę referencyjną, zatwierdzaną następnie przez Burmistrza do podpisania umów dotacji w następnym roku budżetowym.
-
Każdy wnioskodawca, którego wniosek zakwalifikowano do przyznania dotacji lub odmówiono przyznania dotacji, zostanie o tym fakcie pisemnie powiadomiony.
-
Podjęcie uchwały budżetowej uwzględniającej zaplanowanie środków na dotacje celowe, stanowić będzie podstawę do zawarcia umów dotacji z wnioskodawcami wpisanymi na listę referencyjną.
§ 9.1. Wnioskodawca po zrealizowaniu zadania, w terminie najpóźniej do 30 listopada danego roku, w którym podpisał umowę dotacji, przedkłada stosowne sprawozdanie z realizacji zadania, zgodnie z umową dotacji.
-
Sprawozdanie z realizacji zadania składa się na druku stanowiącym załącznik do umowy dotacji, przy czym sprawozdanie w szczególności musi zawierać: specyfikację poniesionych wydatków (rzeczowo-finansowe zestawienie) związanych z realizacją zadania, kopie faktur lub rachunków (oryginały do wglądu) dokumentujące zapłatę, oświadczenie o braku finansowania przedłożonych kosztów z innych źródeł, inne dokumenty potwierdzające wykonanie zadania oraz informacje o uzyskanym efekcie ekologicznym.
-
Za kompletność i prawidłowość rozliczenia oraz poprawność opisania dokumentów odpowiada wnioskodawca.
-
Refundacja kosztów w ramach dotacji celowej zostanie zrealizowana na podstawie końcowego protokołu z kontroli przeprowadzonej przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 uchwały, potwierdzającej poprawność realizacji zadania, przeprowadzonej w terminie do 30 dni od daty złożenia sprawozdania wnioskodawcy do Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.
§ 10.1 Udzielenie pomocy wnioskodawcom w odniesieniu do nieruchomości służących do prowadzenia działalności gospodarczej stanowi pomoc de minimis. Udzielanie takiej pomocy następuje zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1407/13 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.U.UE.L.2013.352.1). W tym zakresie zapisy niniejszej uchwały zachowują moc do dnia 31 grudnia 2020 r.
-
Udzielenie pomocy wnioskodawcom w odniesieniu do nieruchomości służących do prowadzenia działalności gospodarczej w rolnictwie lub rybołówstwie stanowi pomoc de minimis. Udzielanie takiej pomocy następuje zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U.UE.L.2013.352.9) oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U.UE.L.2014.190.45). W tym zakresie zapisy niniejszej uchwały zachowują moc do dnia 31 grudnia 2020 r.
§ 11. W okresie 3 lat od uzyskania dofinansowania, upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie mają prawo do przeprowadzania kontroli wnioskodawcy, w zakresie prawidłowości i trwałości wykorzystania dofinansowania; przy zachowaniu wymogu uprzedniego powiadomienia wnioskodawcy o terminie kontroli. Odmowa udostępnienia nieruchomości i brak współpracy z kontrolującym będzie równoznaczne z obowiązkiem niezwłocznego zwrotu uzyskanej dotacji.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
PRZEWODNICZĄCA RADY
Elżbieta Kasprzyk
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21–25, 29, 31, 32 i 38–42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych z budżetu gminy na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców; jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Zgodnie z art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa rada gminy w drodze uchwały. Udzielenie dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę z podmiotami określonymi w ust. 4. W przypadku gdy dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej. Stosownie do tego Burmistrz Miasta i Gminy w Gryfinie w trybie art. 7 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej pisemnie wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, dokonując stosownego zgłoszenia projektu uchwały. Przesłane uwagi zostały uwzględnione. Przyjęcie przedmiotowej uchwały przez Radę Miejską w Gryfinie umożliwi dofinansowanie do zadań pro-środowiskowych obejmujących budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zakup ekologicznych kotłów grzewczych zapewniających ogrzewanie domu oraz wody użytkowej.
Sporządziła:
Janina Major
|