Sesja nr XIV

UCHWAŁA NR XIV/110/15 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 29 października 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfino w obrębie Gardno i obrębie Drzenin – tereny produkcyjno – usługowe Gryfino

UCHWAŁA NR XIV/110/15
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 29 października 2015 r.


w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfino w obrębie Gardno i obrębie Drzenin – tereny produkcyjno – usługowe Gryfino

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015r. poz. 1515) oraz art. 14 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015r. poz. 199, 443, 774, 1265, 1434), uchwala się co następuje:

§ 1. 1. Postanawia się przystąpić do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfino w obrębie Gardno i obrębie Drzenin – tereny produkcyjno – usługowe Gryfino, uchwalonego Uchwałą Nr XXII/190/12 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 18 czerwca 2012 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 27 lipca 2012 r., poz. 1763.

  1. Granice obszaru objętego zmianą planu przedstawia załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Załącznik graficzny stanowi integralną część uchwały.

§ 3. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

PRZEWODNICZĄCA RADY

Elżbieta Kasprzyk

 

UZASADNIENIE

Dla obszaru Parku Regionalnego w Gryfinie zlokalizowanego w Gardnie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfino w obrębie Gardno i obrębie Drzenin – tereny produkcyjno – usługowe Gryfino zatwierdzonego Uchwałą Nr XXII/190/12 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 18 czerwca 2012 r. (publikacja: Dz. Urz. Woj. Zach. z dnia 27 lipca 2012 r. poz. 1763).
Przedmiotem wyżej wymienionego planu jest przeznaczenie terenów na cele zabudowy usługowej, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, komunikacji i infrastruktury technicznej.
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma na celu zmianę ustaleń planu, a w szczególności zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, które przyczynią się do zwiększenia dostępności wyznaczonych terenów oraz ułatwią proces inwestycyjny przyszłym inwestorom.
Zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino teren proponowany do zmiany planu miejscowego stanowi strefę rozwoju produkcji i usług w otoczeniu węzła planowanej drogi ekspresowej S3.
W obszarze ww. strefy studium ustala:

  1. w zakresie przeznaczenia terenu:
    1. rozwój terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z towarzyszeniem usług, wielorodzinnej, usługowej lub wymiennie techniczno produkcyjnej, skoordynowany czasowo z budową planowanego węzła drogi ekspresowej S3 dla zapewnienia odpowiedniej obsługi komunikacyjnej terenów przeznaczonych pod inwestycje,
    2. dopuszczenie lokalizacji lokalnych oczyszczalni ścieków dla potrzeb obsługi nowo powstałych obiektów,
    3. rozwój terenów komunikacji samochodowej (planowanego węzła drogi ekspresowej S3),
  2. w zakresie kształtowania zabudowy:
    1. wykorzystanie istniejących elementów sieci uzbrojenia technicznego, ich modernizację i rozbudowę,
    2. zakaz wznoszenie obiektów energetyki wiatrowej w części obszaru strefy położonej w granicach otuliny Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa,
    3. ograniczenie wysokości nowej zabudowy:
      1. w części obszaru strefy położonej w granicach otuliny Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa do: dwóch kondygnacji nadziemnych,
      2. na pozostałych terenach do:
        • dwóch kondygnacji nadziemnych (dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej),
        • trzech kondygnacji nadziemnych (dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej),
      3. 12.00 m bez ograniczeń w ilości kondygnacji (dla zabudowy usługowej, techniczno- produkcyjnej, obsługi produkcji w gospodarstwach rolnych).
      Dla zapewnienia właściwych warunków ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych obszaru strefy, położonego częściowo w granicach otuliny Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz planowanego Zespołu przyrodniczo - krajobrazowego „Lisia Polana”, zmiana studium ustala obowiązek opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów istniejącej i planowanej zabudowy, z uwzględnieniem:
      1. zasad etapowania inwestycji i jej wpływu na przyrodę i krajobraz,
      2. wprowadzania nowej zabudowy w układzie przestrzennym i intensywności zabudowy uwzględniającym uwarunkowania fizjograficzne i krajobrazowe,
      3. zakazu lokalizacji obiektów mogących powodować uciążliwych dla stanu środowiska gruntowo- wodnego,
      4. zachowania ciągłości lokalnych korytarzy ekologicznych.

Na podstawie analizy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino stwierdzono, że przewidywane w planie miejscowym rozwiązania, będą zgodne z ustaleniami obowiązującego dokumentu.
Podkreślić należy, że uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą intencyjną i wyraża jedynie zamiar gminy uregulowania zasad zagospodarowania przestrzennego na danym terenie w formie aktu prawa miejscowego, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest jedynie określenie granic obszaru objętego przyszłym planem zagospodarowania przestrzennego i rolą tej uchwały jest jedynie zakomunikowanie wszczęcia właściwego procesu planistycznego oraz wyznaczenie w załączniku graficznym granic obszaru, jakiego dotyczyć będą ustalenia przyszłego planu.
Procedura planistyczna związana z opracowaniem zmiany planu zagospodarowania przestrzennego jest taka sama jak w przypadku opracowywania nowego planu.
Sformalizowaną procedurę sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy oraz jego zakres reguluje ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199 z późn. zm.).
Po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania/zmiany planu miejscowego, Burmistrz podejmuje kolejno czynności unormowane w art. 17 cytowanej ustawy.
W świetle obowiązujących przepisów plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.
Burmistrz przedstawia wojewodzie uchwałę wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi.
Uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.

Sporządziła:
Beata Szczepańska