Rok 2020 - zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym

ZARZĄDZENIE NR 0050.157.2020 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie scentralizowanych rozliczeń podatku VAT w Gminie Gryfino

ccc

ZARZĄDZENIE NR 0050.157.2020
BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO
z dnia 25 listopada 2020 r.


w sprawie scentralizowanych rozliczeń podatku VAT w Gminie Gryfino

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. tj., poz. 713 ze zm.), rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz. 1988 ze zm.) oraz ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia w Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego ( Dz.U. 2018 r. tj., poz. 280), zarządza się co następuje:

§ 1

  1. W celu zapewnienia prawidłowości i spójności rozliczeń podatku VAT w Gminie Gryfino, ustala się procedury obowiązujące w tym zakresie.
  2. Procedury określone w zarządzeniu obejmują wszystkie gminne jednostki organizacyjne zwane dalej „jednostkami” wymienione w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
  3. Traci moc Zarządzenie Nr 0050.120.2016 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 6 października 2016 r. w sprawie scentralizowania rozliczeń podatku VAT w Gminie Gryfino.

§ 2

  1. Gmina Gryfino jako jednostka samorządu terytorialnego od dnia 1 stycznia 2017 r. rozlicza podatek od towarów i usług wraz z jednostkami.
  2. NIP nadany Gminie jest równocześnie NIP-em jednostek w zakresie podatku VAT.

§ 3

  1. Wszystkie umowy cywilnoprawne (art. najem, dzierżawa) zawierane przez jednostki muszą zawierać właściwe dane identyfikacyjne strony umowy tj. pełna nazwa gminy, jej adres, NIP oraz dane jednostki – pełną nazwę jednostki wraz z adresem.
  2. Faktury wystawiane przez jednostki muszą zawierać niezbędne dane, o których mowa w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług. Dokumentowanie sprzedaży towarów i usług winno odbywać się w imieniu Gminy Gryfino. Przy czym ustala się, że faktury sprzedaży i zakupu powinny zawierać następujące dane:
 Faktura sprzedaży  Faktura nabycia
 Sprzedawca: Gmina Gryfino
 NIP, adres
 Nabywca: Gmina Gryfino
 NIP, adres
 Wystawca: Jednostka (pełna nazwa)
 adres
 Odbiorca: Jednostka (pełna nazwa)
 adres

§ 4

  1. Zobowiązuje się wszystkie jednostki do prowadzenia rejestrów sprzedaży zgodnie z art.109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące rozliczeniowe.
  2.  Ewidencję sprzedaży jednostki prowadzą na podstawie wszystkich wystawianych faktur VAT, jak i na podstawie innych dokumentów księgowych objętych podatkiem VAT. W rejestrach sprzedaży VAT ujmuje się tylko obroty związane z czynnościami podlegającymi przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, to znaczy dochody budżetu z tytułu odpłatnej dostawy towarów i usług oraz odpłatnego świadczenia usług. Jednostki są odpowiedzialne za prawidłowe wystawianie faktur sprzedaży zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku VAT, jak również za właściwe wskazanie sprzedawcy i wystawcy, nr identyfikacyjnego NIP oraz prawidłowe numerowanie faktur.
  3. Jednostki, którym przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT naliczonego, zobowiązane są do prowadzenia ewidencji zakupu zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Do rejestru należy wprowadzić tylko te faktury zakupowe, na podstawie których przysługuje jednostce pełne lub częściowe obniżenie kwoty podatku należnego.
  4. W celu odliczenia podatku naliczonego należy dokonać ustalenia prewspółczynnika oraz proporcję podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług dotyczących działalności zwolnionej i opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Należy również uwzględnić w rejestrach zakupu faktury, które dotyczą czynności opodatkowanych obejmujących 100% odliczenia.
  5. Prewspółczynnik oraz proporcjonalne odliczenie każda jednostka ustala samodzielnie. Wyliczone wskaźniki należy przesłać co roku elektronicznie na adres finanse@gryfino.pl w terminie do dnia 31 stycznia następującego po okresie rozliczeniowym.
    6. Ewidencje sprzedaży i zakupu w jednostkach winny być prowadzone w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7M) z uwzględnieniem danych wskazanych w ustawie.

§ 5

  1. Począwszy od rozliczeń podatku VAT za październik 2020 r. jednostki są zobowiązane do sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_V7M obejmującego zarówno deklarację VAT, jak i ewidencję (zakupu i sprzedaży VAT).
  2. W strukturze pozycji szczegółowych deklaracji JPK_V7M należy zawrzeć dane niezbędne do obliczenia wysokości podatku należnego, obliczenia wysokości podatku naliczonego, obliczenia wysokości podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub wskazania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz do zwrotu podatku wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.
    W ewidencji należy wykazać dane, które dotyczą realizowanych w danym okresie rozliczeniowym czynności podlegających opodatkowaniu, jak również dane pozwalające na rozliczenie podatku naliczonego tylko w takim zakresie, w jakim przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego lub zwrot podatku naliczonego.
  3. W strukturze ewidencji JPK_V7M w zakresie podatku należnego i naliczonego konieczne jest stosowanie odpowiednich oznaczeń (kodów) identyfikujących dostawy niektórych towarów i usług oraz odpowiedniego oznaczania dowodów zakupu, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, jak również oznaczenia dowodu sprzedaży.
  4. Pliki JPK_V7M sporządzone przez jednostki za poszczególne miesiące, po podpisaniu przez Dyrektora jednostki lub osobę upoważnioną, należy przekazać drogą elektroniczną do Wydziału Finansowo-Księgowego do 15 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym na adres ryf.juszczak@gryfino.pl. Wartości w deklaracji cząstkowej wykazać należy do dwóch miejsc po przecinku.
  5. W przypadku, gdy w jednostce za dany okres rozliczeniowy, występuje wynikająca z pliku JPK_V7M „kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego”, jednostka winna ją przekazać na rachunek bankowy Gminy „Scentralizowany VAT” o numerze 55 1240 3927 1111 0010 5038 9392 w treści przelewu wpisując „VAT-za miesiąc….- nazwa jednostki”
  6. W przypadku, gdy w jednostce za dany okres rozliczeniowy, występuje wynikająca
    z pliku JPK_V7M „nadwyżka podatku naliczonego nad należnym”, Gmina Gryfino przekaże należną kwotę do jednostki po otrzymaniu środków z urzędu skarbowego.
  7. W przypadku możliwości odliczenia podatku naliczonego (przy fakturach zakupowych) kwotę podatku VAT naliczonego, przy fakturach dokumentujących wydatki, ujmuje się w tej samej klasyfikacji budżetowej co wartość netto, a rozliczenie podatku naliczonego oraz jego zwrot z urzędu skarbowego stanowi dochód bieżący jednostki.
    8. W przypadku podatku należnego (przy fakturach sprzedażowych) kwotę podatku VAT należnego, przy fakturach dokumentujących dochody bieżące i majątkowe, ujmuje się w wartości netto, a rozliczenie podatku należnego ewidencjonowane jest pozabudżetowo.

§ 6

  1. Wszystkie odpłatne czynności jednostek wymienionych w załączniku na rzecz Gminy, a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy jednostkami, należy dokumentować „notą księgową”. Dokumentów tych nie ujmuje się w ewidencjach sprzedaży, ani w plikach JPK_V7M składanych przez te jednostki.

§ 7

  1. W przypadku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego, jednostki zobowiązane są do przekazania wszelkich informacji oraz dokumentów dotyczących okresu kontrolowanego, w terminie wskazanym przez instytucję kontrolującą, bądź pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.
  2. Zobowiązuje się dyrektorów jednostek do ścisłego przestrzegania postanowień zarządzenia oraz uwzględnienia jego zapisów w polityce rachunkowości jednostki.
  3. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta i Gminy Gryfino.
  4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 października 2020 r.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn

 

UZASADNIENIE

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz wejściem w życie z dniem 1 października 2020 r. rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług niezbędne jest podjęcie zarządzenia aktualizującego zasady scentralizowanych rozliczeń podatku VAT w Gminie Gryfino.

Sporządziła:
Anna Juszczak

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 1
DO ZARZĄDZENIA NR 0050.157.2020
BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO

Gminne jednostki organizacyjne objęte centralizacją VAT

  1. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie
  2. Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie
  3. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w Gryfinie
  4. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie
  5. Szkoła Muzyczna I stopnia w Gryfinie
  6. Szkoła Podstawowa im. Księcia Barnima I w Żabnicy
  7. Szkoła Podstawowa im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie
  8. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie
  9. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chwarstnicy
  10. Centrum Wodne „Laguna” w Gryfinie
  11. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie
  12. Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie
  13. Centrum Usług Wspólnych w Gryfinie
  14. Przedszkole Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
  15. Przedszkole Nr 2 z im. Misia Uszatka w Gryfinie
  16. Przedszkole Nr 3 im. Kubusia Puchatka w Gryfinie
  17. Przedszkole Nr 4 im. Pszczółki Mai w Gryfinie
  18. Przedszkole Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie
  19. Żłobek Miejski w Gryfinie
  20. Dzienny Dom Senior + w Gryfinie
  21. Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie
 
 

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu